środa, 05 stycznia 2011
Niech to będzie rzeczywiście "Nasza Biała Rawska"

Nowy Rok prowokuje do pewnych podsumowań, zmian, nowych postanowień. W domach, firmach, urzędach powstają nowe plany, zamierzenia, rozpoczyna się realizacja nowych budżetów.

Również ten blog wymaga nowego, świeżego spojrzenia, nowych wyzwań, a może również zastrzyku nowej krwi.

Bialska rzeczywistość zmieniła się. Czy na lepsze? Chciałbym w to wierzyć, ale warto poczekać z oceną na rozwój sytuacji. Blog był zaangażowany w zaszłe zmiany - nie należy przeceniać jego wpływu na bialską rzeczywistość, ale nie sposób też jego nie zauważać. Blog jest czytany, a przynajmniej odwiedzany przez kilkaset osób dziennie, w rekordowym dniu zawitało nań niemal 4 tys. bialszczan.

Najpopularniejszym działem ostatniego roku była sekcja "chwalimy-ganimy". Ufam w sens i pożytek ze zmian, ale też obawiam się, że ta ufność odbiera mi obiektywne spojrzenie na rzeczywistość. Mam swoje pasje, ale jestem świadom, że oprócz moich macie całe mnóstwo innych, które są dla mnie niczym terra incognita. Dzielę się niekiedy moimi poglądami na sprawy ogólnospołeczne, ale przecież to są tylko moje opinie, w żadnym razie nie uniwersalne. Niekiedy informuję o ciekawych wydarzeniach, które mają miejsce w naszej okolicy, ale przecież nie wiem o wszystkim, co się tu dzieje.

 

Dlatego proponuję, by ten blog przestał być mój, a stał się nasz, tak jak nasza jest Biała Rawska - miasto i gmina.

Udostępniam z Nowym Rokiem łamy tego bloga dla nas wszystkich. Jeśli masz coś ciekawego do powiedzenia swoim bliższym i dalszym sąsiadom, napisz na adres rawawa@vp.pl - a Twój tekst trafi do setek czytelników. Podpisz to dowolnym pseudonimem/nickiem. Jeśli tekst nie będzie jawnie obraźliwy lub wulgarny, to zostanie opublikowany.

 

Niech to będzie rzeczywiście "Nasza Biała Rawska"

22:53, bialarawska , Ogłoszenia
Link Komentarze (4) »
środa, 01 grudnia 2010
Spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi

W dniu 2 grudnia 2010 (czwartek) o godzinie 14.00 w sali OSP w Białej Rawskiej odbędzie się spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, panem Markiem Sawickim.

Wraz z nim będziemy gościć wicemarszałka sejmiku województwa łódzkiego, pana Dariusza Klimczaka oraz Starostę powiatu rawskiego, pana Józefa Matysiaka.

Goście przedstawią nam między innymi możliwości rozwoju gminy Biała Rawska, jakie mogą być wykorzystane w oparciu o współpracę z rządem i władzami samorządowymi wyższych szczebli.

Spotkanie zorganizowane jest przez komitet wyborczy pana Jacka Adamczyka - kandydata na urząd burmistrza Białej Rawskiej.

 

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam.

08:28, bialarawska , Ogłoszenia
Link Komentarze (7) »
sobota, 13 listopada 2010
A jednak się odbędzie!

Miło mi poinformować, że jednak będziemy mogli poznać prawie wszystkich kandydatów na urząd Burmistrza Białej Rawskiej. Prawie, bo niestety panu Bogdanowi Pietrzakowi nie starczyło odwagi by stanąć do debaty z równymi sobie.

W niedzielę 14 listopada o godzinie 16.00 w budynku OSP w Białej Rawskiej odbędzie się mityng polityczny, którego bohaterami będą pretendenci do urzędu Burmistrza naszej gminy oraz czołowe postaci z życia politycznego powiatu, województwa i kraju.

Będziemy mogli wreszcie poznać osobiście poglądy panów Jacka Adamczyka, Tomasza Lesiaka, Włodzimierza Słoneckiego i Zbigniewa Szcześniaka.

Poza nimi, o perspektywach dla naszego kraju będzie mówił pan poseł Janusz Piechociński, o szansach stojących przed województwem łódzkim opowie członek zarządu województwa, pan Dariusz Klimczak, a możliwości jakie daje współpraca z władzami powiatowymi przedstawi Starosta powiatu rawskiego, pan Józef Matysiak.

 

Warto przyjść i posłuchać.

Niedziela, godz. 16.00, sala OSP w Białej Rawskiej.

   

poniedziałek, 25 października 2010
Zbadajmy się

Wybór Burmistrza Białej Rawskiej, którego dokonamy za kilka tygodni, na następne lata będzie skutkował wizerunkiem naszej gminy i tym jak będzie się wszystkim w niej żyło. Niedoskonałości demokracji powodują, że często takich wyborów dokonujemy bez większej refleksji, ulegając populistycznym obietnicom polityków kandydujących na najwyższe stanowiska.

Bo co tak naprawdę wiemy o kandydatach - może z wyjątkiem urzędującego burmistrza? Niewiele.

Spróbujmy więc zweryfikować nasze wyobrażenia o kandydatach na najwyższy urząd i ich planach w stosunku do naszej małej ojczyzny.

Pod tym linkiem: http://www.ankietka.pl/ankieta/48710/wybory-burmistrza-bialej-rawskiej.html znajduje się ankieta. Serdecznie namawiam do jej wypełnienia. Poinformujcie o niej także swoich znajomych z gadu-gadu, naszej-klasy czy facebooka. Ankieta jest zorganizowana w sposób pozwalający wypełnić ją tylko raz z danego komputera. Dzięki temu jest odrobinę uodporniona na manipulację, ale żeby była choć trochę miarodajna, warto by wypełniło ją jak najwięcej osób. Za kilka, kilkanaście dni opublikowane zostaną tutaj jej wyniki.

 

A zatem - do dzieła.

sobota, 23 października 2010
Karuzela wystartowała

O północy minął termin rejestrowania kandydatów do rad gminy i powiatu. W naszej gminie do wyborów stanęły 74 osoby z 7 komitetów wyborczych. Gdy doliczymy do tego jeszcze 25 chętnych zasiąść w radzie powiatu i 5 kandydatów na burmistrza, to okazuje się, że pod osąd wyborców oddaje się co 90 mieszkaniec gminy. Tak duża liczba ludzi żądnych zmiany i gotowych ponieść trud kampani wyborczej pokazuje jak wielkie jest społeczne niezadowolenie z naszej rzeczywistości.

Kogóż zatem możemy wybrać? Popatrzmy po kolei, okręg po okręgu:

1. Biała Rawska - bloki (5 kandydatów):

Grażyna Czerwińska, Sylwester Soszka, Mariusz Świstak, Jakub Skrzeczyński i Marcel Bednarski

2. Biała Rawska - Wojska Polskiego i okolice (5 kandydatów - sami faceci):

Jan Karpiński, Janusz Zieliński, Mieczysław Gromnicki, Tomasz Mirkowski i Marcin Szpakowski

3. Biała Rawska - działki (6 kandydatów):

Barbara Czarnecka, Wiesława Niewolska, Justyna Klasztorna, Andrzej Walczak, Adam Wiśniewski i Marek Siudziński

4. Biała Rawska - cała reszta (5 kandydatów):

Krystyna Gontarek, Anna Tarczoń, Ryszard Majewski, Arkadiusz Kartus i Marcin Chyła

5. Babsk (5 kandydatów):

Urszula Tkaczyk, Edyta Woszczyk, Romuald Ptasiński, Krzysztof Radlak i Piotr Witecki

6. Studzianek, Ossa, Franopol i Wólka Babska (6 kandydatów):

Zofia Kieszek, Daria Frączak, Bolesław Sawicki, Kazimierz Wojciechowski, Krzysztof Kieszek i Grzegorz Woszczyk

7. Bronisławów, Porady, Pągów, Rokszyce, Marianów, Żurawia i Żurawka (4 kandydatów):

Monika Gołota, Ryszard Szeligowski, Jerzy Sibilski i Leszek Włodarski

8. Wola Chojnata, Koprzywna, Krukówka, Stanisławów i Przyłuski (5 kandydatów - sami mężczyźni):

Stanisław Domański, Zenon Szcześniak, Paweł Jakubczyk, Rafał Skorupski i Marcin Chrzanowski

9. Zofiów, Słupce, Szwejki, Marchaty i Stara Wieś (4 kandydatów):

Jolanta Sławińska, Jan Sowik, Władysław Kamiński i Adam Adamczyk

10. Grzymkowice, Błażejewice, Biała Wieś i Białogórne (5 kandydatów - sami faceci):

Grzegorz Lerka, Krzysztof Pietrzak, Marek Beta, Wojciech Mroczkiewicz i Marek Wach

11. Narty, Podlesie, Rzeczków, Podsędkowice, Aleksandrów, Franklin, Orla Góra, Teresin (6 kandydatów):

Danuta Błażejewska, Barbara Słomkowska, Milena Darnowska, Kazimierz Romański, Robert Dziedzic i Sylwester Muszyński

12. Dańków, Byki, Wilcze Piętki, Galinki, Tuniki i Pachy (5 kandydatów):

Małgorzata Potrzebowska, Hanna Tałabińska, Iwona Mielczarek, Adam Stępniewski i Piotr Kacprzak

13. Chodnów, Szczuki, Józefów, Konstantynów i Gośliny (zaledwie dwoje kandydatów):

Jolanta Potrzebowska i Sylwester Brzeziński

14. Chrząszczew, Chrząszczewek, Zakrzew, Gołyń i Antoninów (5 kandydatów):

Hanna Bogucka, Ryszard Antosiak, Grzegorz Libera, Stefan Wiśniewski i Andrzej Włodarski

15. Lesiew, Wólka Lesiewska, Rosławowice, Zofianów, Julianów Lesiewski, Teodozjów i Jelitów (6 kandydatów - sami faceci):

Stanisław Kalinowski, Dariusz Michalski, Dariusz Rudnicki, Tomasz Grad, Lubomir Karpiński i Marcin Wieczorek

 

Ogółem w gminie startuje 74 kandydatów, w tym 19 kobiet i 55 męźczyzn. Zatem nieco więcej niż 1/4 kandydatów na przyszłych radnych stanowią kobiety. Najstarszy kandydat ma 62 lata, najmłodszy 21.

Spośród komitetów wyborczych, które stoją za kandydatami na burmistrza, wśród radnych burmistrza Pietrzaka są wyłącznie mężczyźni, średnia wieku 48 lat.

Statystyczny kandydat do rady z komitetu Włodzimierza Słoneckiego ma lat 47 i jest w 93% mężczyzną.

Zaplecze Jacka Adamczyka stanowi 6 kobiet i 8 mężczyzn o średnim wieku 42 lata.

Najbliżej idei równouprawnienia płci jest komitet Tomasza Lesiaka, w którym 46% stanowią kobiety, a sredni wiek kandydata do rady wynosi 43 lata.

Kandydaci Zbigniewa Szcześniaka statystycznie są najmłodsi, przeciętny kandydat ma 38 lat, 36% spośród nich to kobiety.

 

Wśród tych ludzi są ci, którzy przez najbliższe cztery lata będą nadawali kształt naszej okolicy. Większość z nas zna z widzenia kandydatów, wybierzmy mądrych ludzi, którzy będą w stanie nie tylko wyprowadzić Gminę Biała Rawska z marazmu i bylejakości, ale i przeprowadzić nas w XXI w., który pędzi wraz sąsiednimi miasteczkami jak Mszczonów, Rawa albo Mogielnica, podczas gdy Biała Rawska stanęła na przystanku pomiędzy czasami Gierka i Leppera. Jeden zadłużył, drugi naobiecywał.

W Białej mamy "2 w 1"

16:15, bialarawska , Ogłoszenia
Link Komentarze (2) »
środa, 15 września 2010
Termin wyborów ogłoszony

Dziś Premier Donald Tusk ogłosił termin wyborów samorządowych. Odbędą się one 21 listopada 2010 r., a ewentualna druga tura odbędzie się 5 grudnia.

Tym samym rusza karuzela wyborcza. Podany termin determinuje następujący kalendarz wyborczy:

2.X.2010 - do tego dnia muszą być zarejestrowane komitety wyborcze. Komitety mogą tworzyć partie polityczne i ich koalicje, stowarzyszenia i organizacje społeczne oraz wyborcy, czyli każdy. Partie i stowarzyszenia zapewne wiedzą jak to zrobić skutecznie, natomiast parę słów o tym, jak zwyczajni obywatele mogą założyć komitet wyborczy. Do jego utworzenia wystarczy już pięć osób (nie muszą to wcale być kandydaci na radnych czy na urząd burmistrza). Każda z osób zakładających komitet musi napisać oświadczenie o jego utworzeniu i podać swoje dane: imię, nazwisko, adres, nr PESEL. W składanym oświadczeniu musi się znaleźć nazwa "Komitet wyborczy wyborców I-TU-WYMYŚLONA-PRZEZ-WAS-NAZWA". Następnie trzeba zebrać 20 podpisów osób dorosłych (posiadających czynne prawo wyborcze, czyli mogących głosować) i złożyć to wszystko u komisarza wyborczego (komisarz wyborczy dla naszego powiatu ma siedzibę w Skierniewicach).

22.X.2010 - do tego dnia należy zgłosić kandydatów do rady. Może być on nawet jeden, ale nie może być więcej niż 15, bo tyle jest okręgów wyborczych w naszej gminie. Każdy kandydat musi dostarczyć listę z podpisami popierających go obywateli mogących głosować w wyborach. Tych podpisów musi być co najmniej 25. Oczywiście złożenie podpisu na liście poparcia wcale nie oznacza, że trzeba oddać głos na tego właśnie kandydata lub choćby iść na wybory. Każdy obywatel może poprzeć dowolną liczbę kandydatów z różnych komitetów wyborczych. Nie odmawiajcie swojego podpisu, jeśli ktoś Was o niego poprosi. Niech wybory zweryfikują wartość kandydatów, a w ten tylko sposób będziemy mogli wybrać najlepszych z nich.

27.X.2010 - do tego dnia należy zgłosić kandydatów do urzędu burmistrza. Jeden komitet wyborczy może zgłosić tylko jednego kandydata, a ten może być kandydatem tylko jednego komitetu (przynajmniej oficjalnie). Nie kazdy komitet może jednak zgłosić swojego kandydata. Mogą to zrobić tylko te, które mają zarejestrowanych przynajmniej 8 kandydatów na radnych. Procedura jest podobna jak przy kandydatach na radnych, ale osoba starająca się o urząd burmistrza musi dostarczyć co najmniej 600 podpisów popierających go wyborców. Nie odmawiajmy także tych podpisów - niech wygra najlepszy.

20.XI.2010 - tego dnia od godziny 0:00 obowiązuje cisza wyborcza, trwa aż do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę 21.XI o godz. 20.

 

Panie i Panowie kandydaci - z całego serca życzę powodzenia.

 

 

środa, 08 września 2010
Bieg na spotkanie z historią

Każda forma popularyzacji naszej tożsamości, tworzonej także przez historię naszej okolicy zasługuje na szacunek. Dlatego z prawdziwą przyjemnością witam inicjatywę Bialskiego Stowarzyszenia Historycznego:

 

Szanowni Państwo !
Bialskie Stowarzyszenie Historyczne ma zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych, zarówno młodzież szkolną, jak i dorosłych miłośników historii i biegania do udziału w Biegu integracyjnym ku czci i pamięci żołnierzy Armii Krajowej oddziału "Dzik" poległych 27 listopada 1944 r. w Szwejkach Nowych, który odbędzie się dnia 1 października 2010 r. w godzinach 9.00-14.00.
Celem imprezy jest popularyzacja historii naszego regionu i przybliżenie ważnych wydarzeń, jakie miały miejsce w naszej najbliższej okolicy. 27 listopada 1944 r. w bitwie z hitlerowskim okupantem został rozbity Oddział Leśny Armii Krajowej "Dzik" pod dowództwem ppor. Henryka Sieczkowskiego ps. "Władysław". Życie w służbie wolnej Polsce oddało ponad dwudziestu żołnierzy AK. Była to największe starcie z Niemcami na ziemi bialskiej.
Organizator zapewnia puchary, medale i atrakcyjne nagrody rzeczowe dla najlepszych uczestników, a dla wszystkich biorących udział w biegu dyplomy, upominki i miłą zabawę połączoną z lekcją historii przeprowadzoną na żywo.
Przewidujemy m. in. grochówkę żołnierską, partyzanckie ognisko z kiełbaskami, napoje, udział grupy rekonstrukcyjnej w mundurach i z wyposażeniem z czasów II wojny światowej.
Patronat nad imprezą objęli:
Pan Józef Matysiak - Starosta Powiatu Rawskiego
Pan Leszek Jankowski - Wójt Gminy Sadkowice
Ks. Kanonik Sławomir Sasin - proboszcz parafii p.w. Św. M. M. Kolbego w Szczukach, Kapelan Środowiska Byłych Żołnierzy Armii Krajowej.
Zapraszam Serdecznie do udziału w tym wydarzeniu.

Łączę wyrazy szacunku
Zbigniew Szcześniak
Prezes Bialskiego Stowarzyszenia Historycznego

 

Na stronie internetowej stowarzyszenia http://bsh.dbv.pl/viewpage.php?page_id=20 można przeczytać regulamin i program imprezy, a także zgłosić się do udziału w niej.

 

 

wtorek, 29 czerwca 2010
Tryptyk wojenny. Pomóżcie.

Historia naszego miasta jest długa i pasjonująca. Nasz krajan w świecie X muzy, Łukasz Chojecki, zamierza zrealizować film odnoszący się do okresu wojennego. Produkcja ma składać się z trzech nowel, z których jedna będzie opisywała losy oddziału Armii Krajowej "Dzik" dowodzonego przez Henryka Sieczkowskiego, ps. Władysław. O dzejach tej grupy pisałem tu 27.11.2009 r. http://bialarawska.blox.pl/2009/11/Zaglada-Dzika-65-lat-po-hekatombie.html#ListaKomentarzy. Obraz ma mieć charakter dokumentalny, dlatego autor zwraca się z prośbą o pomoc do wszystkich, którzy przeżyli ten czas, byli świadkami wojennych wydarzeń, albo po prostu dysponują wiedzą na temat podbialskiej partyzantki.

To bardzo ciekawy projekt, który pozwoli poznać lepiej tamten okrutny czas, w jakim przyszło żyć mieszkańcom naszej okolicy. Nie sposób nie docenić jego wartości edukacynej i roli jaką będzie miał w utrwalaniu naszego patriotyzmu.

Zdaję sobie sprawę, że ludzie pamiętający czas wojny nie czytują tego bloga, ale może są oni wśród Waszych bliskich. Popytajcie swoich dziadków, babcie, sąsiadów i pomóżcie Łukaszowi w tym godnym dziele.

 

Z twórcą można kontaktować się bezpośrednio: arslefilm@gmail.com.

 

 

czwartek, 27 maja 2010
Usprawnienie nawigacji na blogu

Dla wszystkich, którzy lubią zajrzeć do wcześniejszych wpisów na blogu, wprowadzono drobne usprawnienie. Wszystkie wpisy zostały podzielone na 6 kategorii, które można wybierać na górze strony.

Ponieważ często wpisy są przekrojowe, tzn. obejmują więcej niż jedną kategorię, sam podział jest nieco umowny - po prostu nie można danego wpisu przyporządkować do więcej niż jednej z nich.

 

CHWALIMY-GANIMY - ta kategoria obejmuje notki dotyczące złych i dobrych stron naszej rzeczywistości. Jeśli chcecie poczytać o stanie dróg, śmieciach, przypomnieć sobie gafy naszych oficjeli - tu właśnie znajdziecie ich najwięcej.

HISTORIA - o przeszłych czasach i ludziach.

OGŁOSZENIA - zawiera informacje o zebraniach, wydarzeniach, konkursach... zwykle tych, które są już za nami.

POLITYKA - w tej kategorii są notki stricte polityczne, chociaż wątki polityczne przewijają się również w pozostałych kategoriach.

SPRAWY OGÓLNOSPOŁECZNE - przemyślenia autora na temat otaczającej nas rzeczywistości.

WYDARZENIA - o wszystkim co działo się lub będzie się dziać w naszej okolicy.

 

Mam nadzieję, że ta próba uporządkowania treści pozwoli na wygodniejsze korzystanie z niniejszego bloga.

Oczywiście można też nie wybierać kategorii i wtedy wpisy będą wyświetlać się jak dotąd w porządku chronologicznym.  

13:47, bialarawska , Ogłoszenia
Link Komentarze (1) »
środa, 19 maja 2010
Zaproszenie na wystawę

W najbliższą niedzielę i poniedziałek będziemy przeżywać ważne uroczystości związane z wizytacją kanoniczną Biskupa Ordynariusza i uroczystościami jubileuszu koronacji obrazu Matki Bożej Miłosiernej. Pełen program obchodów jest przedstawiony na stronie bialskiego sanktuarium: http://www.sanktuariumbialarawska.pl/.

Jedną z imprez towarzyszących będzie wystawa realizowana przez Bialskie Stowarzyszenie Historyczne, na którą zapraszam wraz z organizatorami:

 

ZAPROSZENIE

Drodzy mieszkańcy i miłośnicy naszej gminy.

W najbliższą niedzielę i poniedziałek w naszej parafi będziemy mieli okazję przeżywać doniosłe wydarzenia związane z kanoniczną wizytą Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Ordynariusza Andrzeja Franciszka Dziuby i uroczystościami jubileuszu koronacji obrazu Matki Bożej Miłosiernej. Bialskie Stowarzyszenie Historyczne pragnie uświetnić te obchody i organizuje wystawę nawiązującą do historii naszej parafii.

Wystawa będzie składała się z dwóch części.

1. W niedzielę, w godzinach 8.00-18.00, na dziedzińcu kościelnym zaprezentujemy fotografie archiwalne związane z mottem ekspozycji: "Każdy czas ma swoją twarz".

Będziemy mogli zapoznać się z wizerunkami proboszczów posługujących w naszej parafii w XX w., wrócimy wspomnieniami do uroczystości koronacji z 2000 r., zaprezentowane będą zdjęcia dokumentujące pracę i świętowanie naszych przodków. Tradycyjnie przedstawione będą unikalne, niepublikowane wcześniej fotografie naszej okolicy.

Panorama rynku w Białej Rawskiej

2. W niedzielę i poniedziałek, wewnątrz kościoła zaprezentowana będzie wystawa malarstwa Władysława Bończy-Rutkowskiego, tworzącego w XIX w. w Dańkowie. Po raz pierwszy będzie można obejrzeć 7 obrazów artysty znajdujących się w rękach prywatnych. Uzupełnieniem będą dwa dzieła na stałe obecne w ołtarzach bocznych naszej świątyni: "Święty Roch" i "Przemienienie na górze Tabor" oraz kilka reprodukcji przedstawiających inne dokonania artysty.

Wierzę, że wystawa pozwoli poczuć klimat minionych lat w naszej małej ojczyźnie.

W imieniu Bialskiego Stowarzyszenia Historycznego serdecznie Państwa zapraszam.

 

Zbigniew Szcześniak

Prezes Bialskiego Stowarzyszenia Historycznego

  

10:30, bialarawska , Ogłoszenia
Link Komentarze (5) »
wtorek, 11 maja 2010
Poznaj swoją okolicę - dwór w Podsędkowicach

Niemal rok temu, na tych łamach opisana została historia podbialskiej wsi Podsędkowice: http://bialarawska.blox.pl/2009/06/Podsedkowice-daleko-od-szosy.html. Obecnie możemy dowiedzieć się więcej o położonym tam uroczym dworku.

Fotografia dworku w Podsędkowicach pochodzi ze strony http://www.dworpodsedkowice.pl/

 

Właściciele postanowili udostępnić ten piękny obiekt w formule domu otwartego. Można urządzić tam małe przyjęcie lub imprezę, zorganizować sesję zdjęciową (np. przy okazji zdjęć ślubnych), a nawet wynająć dwór na nocleg.

Bardzo interesująca strona internetowa dworu w Podsędkowicach http://www.dworpodsedkowice.pl/ pozwala na poznanie jego historii, obejrzenie portretów ludzi dawniej z nim związanych (m. in. Wincentego Rębowskiego, znanego z pomnika epitafijnego w bialskim kościele), a nawet na wirtualne zwiedzanie dzięki licznym fotografiom wnętrz, otoczenia i hodowanych tam zwierząt: koni oraz psów myśliwskich.

 

Pozostaje pogratulować wyśmienitego pomysłu właścicieli i cieszyć się z możliwości poznania malowniczego obiektu turystycznego na mapie naszej gminy. 

10:58, bialarawska , Ogłoszenia
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 19 kwietnia 2010
Mamy Mistrza!

9 kwietnia odbył się I Turniej Ortograficzny Bialszczan. Impreza ta była wzorowana na organizowanym już od kilkunastu lat Ogólnopolskim Dyktandzie, którego pomysłodawcą była tragicznie zmarła w katastrofie pod Smoleńskiem senator RP, a wcześniej wieloletnia dziennikarka radiowej Trójki - ś.p. Krystyna Bochenek.

W bialskim turnieju wzieło udział blisko 60 osób - młodzieży, dorosłych oraz dzieci.

Pierwszym Bialskim Mistrzem Ortografii Polskiej został Konrad Rawski. Nagrodą za zwycięstwo jest weekend w zakopiańskim Hotelu Belvedere.

Tuż za nim uplasował się Grzegorz Wiśniewski, który w dogrywce pokonał Joannę Wodnicką. Te osoby mogą używać tytułu Pierwszego i Drugiego Bialskiego Wicemistrza Ortografii Polskiej.

Test napisali również bardzo dobrze Aneta Pośniak, Zbigniew Szcześniak i Łukasz Wiśniewski.

Zwycięzcom gratulujemy wiedzy, a organizatorom - świetnego pomysłu na wspólną zabawę.

Więcej o konkursie można przeczytać tutaj: http://zspbialarawska.prv.pl/.

 

A my - siadamy do książek i słowników, w nadziei, że za rok czeka Białą kolejny turniej.

wtorek, 06 kwietnia 2010
Bezpłatne porady prawne dla mieszkańców

W obliczu rozlicznych i wciąż modyfikowanych przepisów prawa bardzo często czujemy się bezradni. Co gorsza, najczęściej nie wiemy gdzie się udać z naszymi wątpliwościomi, a oprócz tego wiemy, że porada prawna zwykle nie jest sprawą tanią.

 

Od kwietnia br. na terenie Rawy Mazowieckiej i Białej Rawskiej funkcjonować będzie Punkt Informacji Prawnej. Jest to miejsce, w którym osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej będą mogły otrzymać bezpłatną poradę prawną.
Z usług Punktu skorzystać może każda osoba, która potrzebuje pomocy profesjonalnego doradcy w sprawach związanych z:
prawem rodzinnym,
prawem spadkowym,
prawem pracy,
sprawami mieszkaniowymi i własnościowymi,
świadczeniami socjalnymi i ubezpieczeniami społecznymi,
umowami cywilno-prawnymi,
prawami konsumenta.

Doradcy pomogą również w pisaniu pozwów, wniosków, odwołań oraz innych pism urzędowych. Świadczone porady są całkowicie bezpłatne, a korzystać z nich może każda osoba bez względu na wiek, płeć, narodowość, wykształcenie czy status majątkowy.
Pierwsze dyżury odbędą się w następujących terminach:
12 kwietnia oraz 10 maja 2010 r. w Rawie Mazowieckiej w godzinach od 10.00 do 14.00 (Biuro Projektów Lokalnych, ul. Kościuszki 5 lok. 309 vis-à-vis Poczty Polskiej, II piętro, lewe skrzydło),
28 kwietnia oraz 19 maja 2010 r. w Białej Rawskiej w godzinach od 10.00 do 14.00 (budynek dawnej zabytkowej plebani, Pl. Kościelny).

Aby skorzystać z doradztwa w podanych wyżej terminach, należy wcześniej umówić swoją wizytę na konkretną godzinę. Zapisów można dokonywać:
Telefonicznie pod numerem 796-870-005,
Za pomocą poczty e-mail: biuro@projektylokalne.org
Osobiście, w siedzibie Biura Projektów Lokalnych, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.

Punkt Informacji Prawnej w Rawie Mazowieckiej prowadzony jest przez partnerstwo składające się z Fundacji Biuro Projektów Lokalnych, Stowarzyszenia na Rzecz Rodzin SIGNA FAMILIA ze Skierniewic oraz Stowarzyszenia Ziemi Bialskiej.

 

Brawo!!

15:41, bialarawska , Ogłoszenia
Link Komentarze (3) »
wtorek, 30 marca 2010
Harcerska drużyna minęła dróżnika...

Już za niespełna dwa tygodnie piszemy Pierwsze Bialskie Dyktando. Jeśli jeszcze nie zdążyliście zgłosić swojego udziału, to zgodnie z regulaminem, umieszczonym tutaj: http://bialarawska.pl/wiadomosci/106789/3/i_turniej_ortograficzny_bialszczan__9_kwiecien_2010, mamy czas do 1. kwietnia. Można zrobić to telefonicznie: 46-8159546 lub mailowo: turniejbialszczan@wp.pl.

 

A przecież mogło być i tak:

"Charcerska drórzyna mineła drusznika"

Jusz za nie z pełna 2 tygodńe piszemy piersze bjalskje dyktando. Jeśli jeszczek nie zdonszyliśće zgłość swoiego óciau...

 

09:57, bialarawska , Ogłoszenia
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 15 marca 2010
Reprezentacja Polski w siatkówce gra w Białej Rawskiej

W dniach 7-11 kwietnia 2010 r. w czarnogórskim Tivat, odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Europy Juniorów w piłce siatkowej. Polscy siatkarze zmierzą się tam z reprezentacjami gospodarzy, Włoch, Hiszpanii, Norwegii i Izraela.

Zanim to nastąpi, nasi juniorzy będą szlifowali formę w dwóch meczach sparingowych z przeciwnikami z Czech.

Pierwszy mecz odbędzie się w najbliższy piątek, 19 marca, o godzinie 17.00 w sali bialskiego gimnazjum. Dzień później o godz. 16.00 w Rawie Mazowieckiej zostanie rozegrany drugi sparing z tym samym przeciwnikiem, a w niedzielę turniej towarzyski z udziałem m. in. tych reprezentacji odbędzie się w Spale.

To pierwsze od lat wydarzenie sportowe na tak wysokim szczeblu, którego mamy okazję być bezpośrednimi świadkami.

W piątek ubieramy się na biało-czerwono, zabieramy meczowe trąbki i kołatki, i idziemy do gimnazjum kibicować następcom Gruszki, Kurka i Zagumnego.

 

Polskaaaa - biało - czerwoniiii...

 

10:42, bialarawska , Ogłoszenia
Link Komentarze (2) »
 
1 , 2