czwartek, 25 listopada 2010
Studźmy emocje

Wybory samorządowe to jedna z najważniejszych spraw jakie mają miejsce w gminie. Od nich zależy to, jak będzie wygladało życie nas wszystkich w najbliższej, ale też i dalszej przyszłości. Jest oczywiste, że ich wyniki budzą wielkie emocje.

Można mieć wiele zastrzeżeń do ich przebiegu - nie wszędzie był on idealny.

Można być rozczarowanym ich wynikiem - wybory wygrywają po prostu ci, którzy to potrafią.

Cieszy wielość komentarzy, bo świadczy to o wysokim stopniu społecznej świadomości, a jednak emocji w nich nieco zbyt wiele...

Na wyborach świat się nie kończy. Po tym swego rodzaju festynie demokracji (bo nie odważę się użyć słowa "święcie"), następuje normalne zwyczajne życie bez fajerwerków, a za to wśród sąsiadów, z którymi tak bardzo spieramy się w ostatnim okresie.

Wybory to mecz niemal na śmierć i życie, a przynajmniej tak jest traktowany przez niektórych. Ale to przecież tylko mecz. A po meczu zawodnicy i kibice z klasą, idą razem na oranżadę, razem naprawiają boisko, razem sprzątają śmieci. Nie bądźmy kibolami, którzy na meczu lub tuż po nim szukają okazji do grandy.

Niezależnie od ostatecznego wyniku finałowej rozgrywki, wszyscy razem będziemy starali się jak umiemy czynić dobro dla naszej gminy, wioski, miasteczka czy okolicy.

 

Dlatego nie warto palić mostów, gdy przed nami długi marsz.

 

poniedziałek, 22 listopada 2010
Oficjalne wyniki wyborów samorządowych

Wyniki wyborów na urząd Burmistrza Białej Rawskiej:

Bogdan Pietrzak - 2355 głosów (44,4%)

Wacław (Jacek) Adamczyk - 1555 (29,3%)

Tomasz Lesiak - 568 (10,7%)

Włodzimierz Słonecki - 436 (8,2%)

Zbigniew Szcześniak - 389 (7,3%)

Druga tura: Bogdan Pietrzak i Wacław (Jacek) Adamczyk.

 

Wyniki wyborów do Rady Miejskiej:

Krzysztof Radlak - 114 głosów (35,6%)

Daria Frączak - 102 (29,8%)

Tomasz Mirkowski - 149 (37,0%)

Mariusz Świstak - 173 (42,3%)

Ryszard Szeligowski - 190 (63,3%)

Zenon Szcześniak - 260 (69,5%)

Jan Sowik - 174 (53,4%)

Kazimierz Romański - 114 (34,0%)

Marek Beta - 54 (24,4%)

Adam Stępniewski - 167 (42,2%)

Sylwester Brzeziński - 333 (85,0%)

Dariusz Rudnicki - 102 (28,9%)

Andrzej Włodarski - 154 (44,8%)

Marcin Chyła - 168 (43,0%)

Andrzej Walczak - 132 (33,0%)

 

W wyborach do Rady Powiatu najwięcej głosów uzyskała lista PSL - 32,7%, drugie miejsce z wynikiem 27,7% zajął Komitet Wyborczy Gospodarność-Skuteczność, a trzecie KW "Nasza Mała Ojczyzna" pana Pietrzaka, która zdobyła 26,7% głosów.

Indywidualnie, najlepsze wyniki w wyborach do Rady Powiatu uzyskali:

Marek Sekuter - 10,5%

Wacław (Jacek) Adamczyk - 9,4%

Bogdan Pietrzak - 8,9%

Oprócz nich do Rady Powiatu wszedł pan Henryk Majewski z Niemirowic (PSL).

W przypadku, gdy burmistrzem zostanie Bogdan Pietrzak, w radzie zastąpi go pani Franciszka Wójcicka z Chodnowa, a jeśli zwycięży Wacław (Jacek) Adamczyk, to w radzie zasiądzie Tomasz Lesiak.

 

W wyborach do sejmiku województwa łódzkiego najlepszy wynik w naszym okręgu obejmującym kilka sąsiadujacych powiatów uzyskał pan Dariusz Klimczak z PSL

 

Pełne wyniki wyborów na stronie Państwowej Komisji Wyborczej: http://wybory2010.pkw.gov.pl/geo/pl/100000/101302.html

13:27, bialarawska , Wydarzenia
Link Komentarze (83) »
Pierwsze wyniki wyborów

Według pierwszych, nieoficjalnych danych z obwodowych komisji wyborczych czeka nas druga tura wyborów na urząd Burmistrza Białej Rawskiej, w której rywalizować będą panowie Bogdan Pietrzak i Wacław (Jacek) Adamczyk.

Frekwencja wyniosła ponad 60%.

 

Wybraliśmy natomiast radnych do Rady Miejskiej. Zasiądą w niej:

Krzysztof Radlak - Babsk

Daria Frączak - Studzianek

Tomasz Mirkowski - Biała Rawska

Mariusz Świstak - Biała Rawska

Ryszard Szeligowski - Porady Górne

Zenon Szcześniak - Wola Chojnata

Jan Sowik - Szwejki Małe

Kazimierz Romański - Niemirowice 

Marek Beta - Grzymkowice

Adam Stępniewski - Wilcze Piętki

Sylwester Brzeziński - Chodnów

Dariusz Rudnicki - Wólka Lesiewska

Andrzej Włodarski - Chrząszczew

Marcin Chyła - Biała Rawska

Andrzej Walczak - Biała Rawska

 

Radnym nowej kadencji gratulujemy i życzymy owocnej pracy dla dobra naszej gminy.

08:35, bialarawska , Wydarzenia
Link Komentarze (19) »
piątek, 19 listopada 2010
Obrazki z frontu

USTAWA z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta. (Dziennik Ustaw z 2010 r. Nr 176, poz. 1191)

Art. 27a. 1. Kto, w związku z wyborami wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, prowadzi agitację wyborczą:

(...)

4) w lokalu wyborczym lub na terenie budynku, w którym lokal się znajduje

- podlega karze grzywny.

 

Nie wszędzie wszyscy się zmieścili.

W Pachach jakoś się pomieścili.

A w Białej nawet zostało trochę miejsca.

Na osiedlu Mickiewicza ktoś zadbał o wolną przestrzeń dla kandydatów.

 

A przecież można profesjonalnie...

...pomysłowo...

...lub chociaż niebanalnie...

... a można i tak.

 

W związku z ciszą wyborczą, komentarze wpisane po północy dnia 19.11, ukażą się dopiero po zakończeniu wyborów.

 

16:02, bialarawska , Polityka
Link Komentarze (10) »
Obiecanki - cacanki czy świadome kłamstwa?

Kampania wyborcza to walka. Nieprzypadkowo używa się właśnie tego samego słowa co przy określaniu działań zbrojnych jak choćby kampania wrześniowa.

Powinna być walką na argumenty, na pomysły, na skuteczność dotarcia do wyborcy, a jest często walką na obiecanki. Pół biedy, gdy obiecujący wierzy, że zrealizuje swoje księżycowe pomysły - świadczy to wtedy o jego niewiedzy lub charakterze Piotrusia Pana, żyjącego marzeniami dziecka. Jednak obietnice, które składa się wiedząc z góry, że nie zostaną spełnione to już zwyczajne kłamstwo i wyraz pogardy dla wyborców.

W szkołach i przedszkolu - miejscach, które z woli ustawodawcy winne być wolne od kampanii wyborczej zawisły wizualizacje "planowanych" inwestycji pana burmistrza. W gazetce kolportowanej na środowym rynku przez pracowników Urzędu (oczywiście w czasie pracy) możemy podziwiać piękne grafiki basenu przy gimnazjum albo obwodnicę w postaci kreski na mapie - piękne idee, choć wielokrotnie podkreślałem, że całkiem nierealne.

I oto dziś pan burmistrz sam to przyznaje. Opublikowany został projekt budżetu naszej gminy na rok 2011. Dla jasności, taki projekt przygotowuje właśnie Burmistrz. W rzeczonym projekcie ciekawie w kontekście wyborczych obietnic przedtawia się plan nakładów inwestycyjnyh na rok 2011: http://bip.bialarawska.pl/files/sites/3056/wiadomosci/123067/files/tabela_nr_3a_plan_nakladow_inwestycyjnych2011.xls

Na centrum kulturalno-edukacyjne z biblioteką pan burmistrz przeznaczył w przyszłym roku zawrotną kwotę 10 tys. zł. (!) czyli nic.

Na trakt spacerowy po zalewowych groblach i torfowiskach - kolejne 10 tys. zł.

Dla porównania, PROJEKT garażu dla Gospodarki Komunalnej ma kosztować 20 tys., a kontenerowa toaleta publiczna aż 50 tys. zł.

Te śmieszne kwoty przewidziane na bibliotekę i bulwar oznaczają pożegnanie z tymi inwestycjami - a w kampanii wyborczej pana Pietrzaka wciąż one istnieją, są jej główną osią.

Rozkopane kąpielisko, dyżurny projekt dwóch kadencji burmistrza, ma pochłonąć w przyszłym roku ledwie 430 tys. zł wobec 4,5 mln wartości inwestycji. Nie wykąpiemy się w nim ani w przyszłym roku, ani też w następnym.

Jesteśmy wszyscy okłamywani w żywe oczy! Wyrzucane w błoto są nasze gminne pieniądze, które pan burmistrz przeznacza na własną, ciągłą kampanię wyborczą. Ponad 12 mln długu i żadnej skończonej sprawy. Brak nawet determinacji by je zakończyć.

Wobec szleństw inwestycyjnych w roku wyborczym, rok następny jawi się senni i spokojnie. Gmina przeznaczy na inwestycje zaledwie 2,4 mln zł, w tym zaledwie 1,3 mln ze środków budżetowych. W kontekście zadłużenia gminy to dobrze, ale wziąwszy pod uwagę śmiałe plany pana Pietrzaka, pokazuje to, że jesteśmy wciąż oszukiwani.

 

Nie wybierajmy obiecanek, wybierzmy realizm, spójną wizję i profesjonalizm.

A przede wszystkim wybierzmy przyzwoitość

 

 

poniedziałek, 15 listopada 2010
Barwy kampanii

Już za tydzień poznamy wyniki wyborów samorządowych AD 2010. Wyborów szczególnych, bo w wyścigu na urząd Burmistrza Białej Rawskiej bierze udział niespotykana dotąd u nas ilość kandydatów - aż pięciu i kilkudziesięciu kandydatów do rad wszelkich szczebli.

Póki co na ulicach miasta i wsi trwa ożywiona kampania plakatowo-banerowa. Dzięki niej mamy szansę poznać twarze osób, które chcą zainteresować mieszkańców gminy swoimi pomysłami na gminę. W tej chwili przebijają się oni pomysłami na wizualizację swojej osoby - od małych plakacików, poprzez większe, aż do całkiem dużych banerów.

Niestety w ferworze walki dochodzi również do aktów wandalizmu. Najbardziej widocznym ich przejawem jest zniszczenie banerów pana Bogdana Pietrzaka wiszących na bialskim skwerku. Ktoś zadał sobie wiele trudu, by domalować obecnemu burmistrzowi wąsy i okulary - banery wiszą kilka metrów nad ziemią. Nawet jeśli nie zgadzamy się z postawą pana Pietrzaka to nie jest dobra metoda i niepotrzebnie sprowadza merytoryczną debatę do poziomu grafiti.

Zdarzają się też przypadki wzajemnego zrywania i zaklejania plakatów na słupach ogłoszeniowych, tym bardziej to przykre, że tę metodę stosuje duża partia, która nie wystawiła u nas swoich kandydatów do rady miejskiej ani na urząd burmistrza. Jestem przekonany, że takie działanie odnosi skutek odwrotny od zamierzanego.

Spierajmy się na siłę argumentów, na poziom aktywności, na oryginalność i kreatywność przekazu, ale nie na zniszczenia czy próby ośmieszenia. To nie działa!

 

A po wyborach nie zapomnijmy posprzątać po sobie. Również pni drzew cierpliwie noszących na sobie twarze lokalnych polityków.  

sobota, 13 listopada 2010
A jednak się odbędzie!

Miło mi poinformować, że jednak będziemy mogli poznać prawie wszystkich kandydatów na urząd Burmistrza Białej Rawskiej. Prawie, bo niestety panu Bogdanowi Pietrzakowi nie starczyło odwagi by stanąć do debaty z równymi sobie.

W niedzielę 14 listopada o godzinie 16.00 w budynku OSP w Białej Rawskiej odbędzie się mityng polityczny, którego bohaterami będą pretendenci do urzędu Burmistrza naszej gminy oraz czołowe postaci z życia politycznego powiatu, województwa i kraju.

Będziemy mogli wreszcie poznać osobiście poglądy panów Jacka Adamczyka, Tomasza Lesiaka, Włodzimierza Słoneckiego i Zbigniewa Szcześniaka.

Poza nimi, o perspektywach dla naszego kraju będzie mówił pan poseł Janusz Piechociński, o szansach stojących przed województwem łódzkim opowie członek zarządu województwa, pan Dariusz Klimczak, a możliwości jakie daje współpraca z władzami powiatowymi przedstawi Starosta powiatu rawskiego, pan Józef Matysiak.

 

Warto przyjść i posłuchać.

Niedziela, godz. 16.00, sala OSP w Białej Rawskiej.

   

środa, 10 listopada 2010
Debata - pytanie nr 5

A oto następna rzecz, która interesuje wyborców:

Mnie osobiście intersuje czy któryś z kandydatów może się przyznać kogo planuje zatrudnić jako swoją prawą rękę. Wiadomo, że nie rządzi się samemu, ta druga osoba jest niezwykle ważna. Ważne jest żeby ta osoba była tak samo dobra jak burmistrz. Może warto się pochwalić z kim w duecie kandydaci planują nas reprezentować przez następne kilka lat.

14:05, bialarawska , Polityka
Link Komentarze (23) »
poniedziałek, 08 listopada 2010
Debata - pytanie nr 4

Tym razem naprawdę trudne pytanie od czytelnika bloga:

W jaki sposób przyszły Burmistrz Białej Rawskiej zamierza rozwiązać stan wielomilionowego zadłużenia, jakiego jeszcze w gminie nie było?
Czy nie będą to oszczędności na szkołach, opiece socjalnej, czy tez zaprzestaniu inwestowaniu w infrastrukturę?
A może podwyżka podatków dla przedsiębiorców, którzy i tak są już znacznie obciążeni finansowo.
 
 
Nie spodziewam się odpowiedzi od większości kandydatów, ale ciekawe, jak wybrnie z niego jedyny tu aktywny pan Zbigniew Szcześniak
15:03, bialarawska , Polityka
Link Komentarze (8) »
Plebiscyt na wyborczy fajerwerek

Kampania wyborcza ma to do siebie, że wszyscy kandydaci składają obietnice. Sprawowanie władzy charakteryzuje się natomiast szukaniem pretekstu, by się z nich nie wywiązać.

Znamy już programy wyborcze wszystkich kandydatów na urząd Burmistrza Białej Rawskiej. Część z nich istnieje od jakiegoś czasu w Internecie, sukcesywnie pojawiają się wyborcze ulotki.

Każdy z kandydatów coś nam obiecuje nie kłopocząc się zbytnio o sposób ich realizacji.

Znajdźmy najbardziej niedorzeczne przyrzeczenia. W tej kategorii moim faworytem jest pan Bogdan Pietrzak, który odważnie proponuje:

 • Kontynuacja starań o uruchomienie stacji kolejowej na CMK - Żurawia.(uruchomienie wahadłowego połączenia z Warszawą).
 • Przygotowanie inwestycji – Budowa krytej pływalni na działce przy gimnazjum.
 • W jaki sposób chce zrobić na Żurawii nową Włoszczową? Nie wiadomo. Z kim będzie to załatwiał? Z Łyżwińskim?

  Za co chce zrobić krytą pływalnię, skoro przez 8 lat nie potrafił napełnić wodą banalnego kąpieliska? To kolejna tajemnica.

   

  Wyszukajmy absurdy także u pozostałych kandydatów.

   

   

  11:09, bialarawska , Polityka
  Link Komentarze (8) »
  czwartek, 04 listopada 2010
  Debata - pytanie nr 2 i 3

  Kolejne pytania dla panów kandydatów:

  1. W jaki sposób planują rozwiązać problem bezrobocia w naszej gminie?
  2. Jak zatrzymać młodzież, żeby nie opuszczała naszego miasta?

  13:27, bialarawska , Polityka
  Link Komentarze (24) »
  środa, 03 listopada 2010
  Debata - pytanie nr 1

  Słowo się rzekło, kobyłka u płota.

  Padło pierwsze pytanie do kandydatów na urząd burmistrza, można się domyślać, że jest ono w pewnym stopniu retoryczne, tym niemniej szacunek dla osoby pytającej nakazuje na nie odpowiedzieć:

  Mam pytanie do wszystkich kandydatów na burmistrza Białej Rawskiej , a dotyczy dokładnie kandydata na staroste z kww nasza mała ojczyzna.
  Chciałbym zapytać kandydatów co zrobią gdy nastaną na urząd burmistrza z całą świtą regnowska tj.P.Szcześniak dyr.oswiaty wraz ze swoją siostrą P. Krawczyk, zatrudnioną na kilka dni przed wyborami, P.Jakubowski dyr.ZGKM, P Staszewska dyr.sp stara wieś, P.Smolka sekretarzem z Kalenia, P.Kosut dyr.opieki z rawy mazowieckiej, P.Bielawski,
  P.Bluszcz, P.Łopatka itp itd.

   

  Zamieniamy się w słuch

  09:51, bialarawska , Polityka
  Link Komentarze (14) »
  wtorek, 02 listopada 2010
  Debata? Czemu nie

  Do wyboru nowych władz naszej gminy pozostały trzy tygodnie. Co wiemy tak naprawdę o ludziach, którzy zamierzają podjąć trud prowadzenia naszej gminy przez następne czterolecie?

  Wśród pięciu kandydatów na urząd Burmistrza Białej Rawskiej, trzech przedstawiło swoje plany i wizje dotyczące przyszłości.

  Program Zbigniewa Szcześniaka został opublikowany już kilka miesięcy temu na stronie http://pomyslnabiala.pl/. Jacek Adamczyk prowadzi od paru tygodni dość intensywną kampanię internetową za pośrednictwem strony http://jacekadamczyk.pl/, a także portali społecznościowych. Tomasz Lesiak oprócz popularyzacji swego wizerunku na rozwieszonych w mieście banerach, stworzył także swoją stronę http://www.gminanaplus.pl/.

  Nie sposób dowiedzieć się o planach pozostałych kandydatów. Bogdan Pietrzak zapewne wychodzi z założenia, że jego czyny świadczą o nim bardziej niż słowa, a program Włodzimierza Słoneckiego jak dotąd znany jest tylko nielicznym.

  Tak duża liczba kandydatów wymaga poznania różnic pomiędzy nimi. Opublikowane programy wyborcze w istocie nie różnią się w jakiś znaczący sposób, co może świadczyć o podobnym postrzeganiu potrzeb mieszkańców, albo po prostu o tym, że niektóre punkty programów zostały dołączone z zastosowaniem klawiszy Ctrl+C i Ctrl+V.

  Nie wiadomo, czy kandydaci staną twarzą w twarz do publicznej dyskusji. Taką dyskusję można z powodzeniem przeprowadzić tutaj - na blogu Nasza Biała Rawska. Czołowe miejsce tego blogu w rankingach poczytności i setki czytelników pozwalają pretendentom na dotarcie do licznej grupy mieszkańców naszej gminy.

  Proponuję zatem dyskusję. Drodzy Czytelnicy - zadawajcie pytania, na które chcielibyście znać odpowiedzi bialskich kandydatów, panowie kandydaci - przez trzy tygodnie macie okazję na nie odpowiadzać, polemizować ze sobą, dyskutować.

  Blog jest także otwarty dla kandydatów do Rady Miasta i Powiatu. Do nich również kieruję ten apel.

   

  Pod względem technicznym, wyobrażam sobie, że pytania mieszkańców, które zadacie w komentarzach do niniejszego wpisu, będą stanowiły temat kolejnych wpisów, a odpowiedzi kandydatów i dyskusja nad nimi będzie się odbywała w liście komentarzy pod nimi.

  Warto rozmawiać. Warto dzielić się swoimi wizjami.

  13:20, bialarawska , Polityka
  Link Komentarze (28) »
  niedziela, 31 października 2010
  Zbadaliśmy się czy nie?

  Kilka dni temu zaproponowałem wypełnienie ankiety, która miała sprowokować nas do refleksji nad tym, jakiej przyszłości oczekujemy, co dla nas jest ważne, ile świadomości powinno tkwić w dokonywanych przez nas wyborach... Tak miało być...

  Tymczasem możemy się naocznie przekonać jak bardzo zostaliśmy okradzeni z prawdy, jak bardzo zdewastowano nasze poczucie godności i jedności, zabrano nam zdolność tworzenia kosztem destrukcji.

  Kilku z Was zwróciło uwagę, że dość łatwo można ominąć zabezpieczenia serwisu ankietka.pl pozwalające uniknąć wielokrotnego wypełnienia ankiety przez tych samych badanych. Skorzystało z tego paru "aktywistów" wpisując się w scenariusz psucia społeczeństwa w imię... na właśnie - czego? W ten sposób oszukaliśmy się sami i właściwie prawie nic nie można wywnioskować z ankiety ponad to, że dla niektórych z nas prawdziwa dyskusja, szukanie argumentów, definiowanie rzeczywistości i poznawanie racji innych, nie jest tak ważna jak przekonanie o swojej nieomylności i myślenie w kategoriach "ja wam pokażę".

   

  Miało być tak pięknie, a wyszło...

  Szkoda

  19:32, bialarawska , Polityka
  Link Komentarze (2) »
  piątek, 29 października 2010
  Nieważne kto. Ważne po co.

  Mamy w czym wybierać.

  74 kandydatów na radnych w Białej Rawskiej, 33 do Rady Powiatu, 5 chętnych do objęcia fotela burmistrza.

  Z tych 112 osób aż 82 osoby przegrają - nie zostaną wybrani na stanowiska, na które pretendują. Ale to od nas i tylko od nas zależy, czy my - mieszkańcy gminy podzielimy ich los i przegramy kolejne cztery lata, czy przeciwnie - wygramy przyszłość nas samych i całej okolicy.

  Za trzy tygodnie niemal połowa mieszkańców gminy, nie idąc do urny, odda przyszłość walkowerem, w myśl zasady - ani nie zaszkodzą, ani nie pomogą. To nieprawda. Pozostali będą się kierować sympatią, znajomością kandydatów, tym czy jest miły i poklepie po plecach, czasem zgrabnie sformułowanym programem wyborczym, plakatem z miłą buzią, atrakcyjną ulotką albo banerem.

  Wszystkie te czynniki są w istocie mało ważne. Ważna jest pracowitość, koncepcja, zdolność długofalowego myślenia, odpowiedzialność. Nikt nie jest niezastąpiony, ani jedyny. Nikt też nie ma monopolu na rację i prawdę objawioną.

  Dlatego zanim staniemy za kotarą w swoim lokalu wyborczym, spróbujmy odpowiedzieć sobie rzetelnie, ale nie na pytanie "Kogo zakreślić?" lecz "Po co wybieram tego kandydata?"

  Poniżej - ku refleksji kilka obrazków ze strony http://maszglos.pl/:

   

   

   

  Wybierzmy świadomie

   

  1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 19