Blog > Komentarze do wpisu
Kij w mrowisko

Co kilka lat amerykański pisarz o polsko-żydowskich korzeniach, Jan Tomasz Gross wystawia nasze polskie dobre samopoczucie na ciężką próbę. To właśnie on zburzył zakodowany w nas obraz Polaka, który nie bacząc na okrucieństwa szalejącej wokół wojennej zawieruchy, zawsze z bezgranicznym bohaterstwem, ryzykując życie swoje i najbliższych, bezwarunkowo i całkiem altruistycznie pomagał Żydom, zamieszkującym licznie ówczesną Generalną Gubernię czy Kraj Warty. Książki Grossa: "Sąsiedzi", "Strach" i teraz "Złote żniwa", skutecznie zachwiały naszym polskim dobrym nastrojem, powodowanym szlachetnością naszych przodków i wywołały święte wzburzenie, a co najmniej ogólnonarodowa dyskusję.

Z pewnością prac Grossa nie można przyjmować jako w pełni obiektywnych. Sądzę, że autor rozmyślnie przedstawia w nich postawy skrajne i przejaskrawione, natomiast z całą pewnością zmusza do refleksji, prowokuje do dyskusji, zachęca do własnych badań i poszukiwań. 

Każda forma uogólnienie powoduje odchylenie od prawdy. Prawda też nigdy nie jest jednoznaczna. Urokiem historii jest odnajdywanie wciąż nowych odcieni szarości na czarno-białym z pozoru obrazie.

Przykładem niech będzie choćby opowieść z bialskiej rzeczywistości z lat okupacji i tuż po niej, której bohaterem jest niejaki Jakub (Jankiel) Leski. Dla jednych ofiara polskiego antysemityzmu zamordowana przez narodowe bojówki, dla innych komunistyczny konfident, mszczący się za krzywdy rzekomo doznane ze strony sąsiadów.

 

A prawda - jeśli jest - to leży gdzieś pośrodku... a może w całkiem innym miejscu?

poniedziałek, 24 stycznia 2011, bialarawska

Polecane wpisy

  • Errata

    W bieżącym roku otrzymaliśmy pierwszą w historii książkę traktującą o dziejach naszego miasta. Autor, dr Grzegorz Łysoniewski, wybrał formę cytowania źródeł, do

  • Chodnów - zarys historii

    Zamieszkiwany przez około 300 osób Chodnów jest jedna z największych wsi w gminie Biała Rawska. Pod względem liczby mieszkańców ustępuje jedynie Babskowi, Woli

  • Morderca z Babska

    Spisy żaków Akademii Krakowskiej wymieniają pod rokiem 1420 niejakiego Gotarda z Babska. Wiadomo, że był synem Stanisława,urodził się zapewne kilka lat przed bi

Komentarze
2011/01/24 19:01:06
Wreszcie coś bardziej rozsądnego, niż dzielenie włosa na czworo z takich, czy innych politycznych powodów.
Ja osobiście jestem zdania, że my - ludzie, którzy nie przeżyliśmy tamtych mrocznych i tragicznych czasów - nie powinniśmy oceniać postaw, jakie zajmowali wówczas ludzie. Uważam natomiast, że powinniśmy dążyć do odkrywania przeszłości: faktów, wspomnień uczestników, materialnych dowodów historii.
Nie zaprzeczalnym faktem jest, że Jakub Leski, z pochodzenia Żyd, przeżył okupację. Prawdopodobnie ukrywał się gdzieś na naszym terenie. Ciekawe byłoby ustalić, gdzie i kto mu w tym pomagał, bo łatwo i bez ryzyka z pewnością nie było. Po wyzwoleniu został funkcjonariuszem organów bezpieczeństwa (i tutaj też spotykałem nie jednoznaczne opisy, gdzie pracował; jak doszło do tego, że podjął tam pracę - może to też ktoś uzupełni ?) , ale nie pożył zbyt długo. Został zastrzelony (nie wiem, czy ustalono, kto tego dokonał i jakimi kierował się przesłankami) po tym, jak nie znani ludzie (kto współdziałał z zabójcą ?; czy sprawcy zostali ustaleni i czy ponieśli karę ?) wywołali go na balkon mieszkania, które zajmował. Z tego co słyszałem, to był to dom, w którym kiedyś był zakład fotograficzny Pana Maciejewskiego (czy to prawda ? i czy nadal istnieje ten balkon, na którym zginął Leski ?) . Gdzie został pochowany, tego też nie wiem ? Sami zobaczcie, jedna postać (nie da się zaprzeczyć, że historyczna i na pewno bardzo konrowersyjna), a ile wątpliwości i braków wiedzy. A co dopiero oceniać jego postępowanie, czy też postępowanie jego zabójców ... To niech robią historycy, albo sędziowie.
Warto natomiast ustalić pozostałe nie znale, lub nie pewne fakty zaistniałych zdarzeń. Może czytelnicy mają większą wiedzę w tej sprawie. Jeżeli zechcecie się nimi podzielić, poproszę o kontakt na adres: andwal22@wp.pl, lub kolejny wpis komentarza na stronie.
Na marginesie: zupełnie odmienne punkt wiedzenia spraw polsko - żydowskich przedstawia Pani Barbara Stanisławczyk w swojej książce "Czterdzieści twardych". Część opowiadań również z naszego terenu. Naprawdę warto przeczytać.
Pozdrawiam
AW
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/24 20:45:45
Ja widzę w książkach Grossa po prostu komercję. Pokazywanie postaw skrajnych i uogólnianie na wszystkich. Protesty, sprzeciwy, to wszystko sprawia, że o książce się dużo mówi, produkt sam się reklamuje. Liczy się przecież liczba sprzedanych egzemplarzy.
Ciekawe gdyby Hitler nie był antysenitom i wymyślił, że to słowian trzeba wyniszczyć, to ciekawe jak zachowaliby się Żydzi? Czy ukrywaliby Polaków, czy pomagaliby Niemcom?
Kto dla ortodoksyjnego żyda jest jego bliźnim, każdy człowiek, czy tylko drugi żyd?
Nie wątpliwie znaleźliby się też tacy, którzy pomogliby przetrwać ale wielu przyczyniłoby się do śmierci.
Tak więc oceny Grossa są tylko ocenami z perspektywy ciepłego fotela, które nie mają na celu pokazania historii ani pokazania człowieka ale mają tylko służyć propagandzie napędzającej jego zysk.
Jak pisze Gustaw Herling Grudziński "człowiek jest ludzki tylko w ludzkich warunkach".
A czy okres II wojny światowej to były ludzkie warunki? Terror i propaganda hitlerowska działały. Każdy człowiek instynktownie broni własnego życia. A wielu narażało własne życie aby ratować ich - Żydów, swoich bliźnich. Gdyby nie wartości chrześcijańskie to co motywowałoby Polaków do ukrywania Żydów? Przecież mogli stracić swoje życie i swoich bliskich. Tak więc zarzut Grossa, że to chrześcijaństwo spowodowało antysemityzm jest zarzutem chybionym.
Wiadomo, że przed wojną tak wśród Żydów jak i Polaków był podział na my i oni. Obydwa narody współpracowały ze sobą ale w ich świadomości był mur. Mur innych zwyczajów, innej kultury. Każdy chciał zachować swoją odrębność. Wtedy pewnie ludzie uważali to za coś normalnego, powszedniego i mimo różnic potrafili razem żyć

-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/24 22:18:37
Czy ktoś wie może coś więcej o Jakubie Leskim??? Bardzo mnie to interesuje
-
2011/01/24 22:57:07
acii98.neoplus.adsl.tpnet.pl - widzę, że mamy podobne zainteresowania, poproszę o kontakt na mail andwal22@wp.pl
AW
-
Gość: pierre, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/25 19:30:37
Czy coś wiadomo komuś o wyborach? Czy już skończył sie ten cyrk Pietrzaka?
-
Gość: lolek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/26 18:29:31
cyrk to zapewne teraz się zacznie dopiero
-
Gość: CL, *.nat.umts.dynamic.eranet.pl
2011/01/26 20:35:23
Sąd zdecydował, że należy ponownie powołać komisje wyborcze i ponownie przeliczyć głosy. Komisje mają być wybrane przez Burmistrza a nadzorować ma Komisarz Wyborczy w Skierniewicach. Oczywiście obie strony mogą się odwołać od wyroku.
-
Gość: Benek, 2351 pho, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/26 22:56:15
Zaprawdę powiadam Wam, będzie ciekawie.
W momencie uprawomocnienia się wyroku to burmistrz kończy urzędowanie, zastępca też i mamy komisarza w gminie do momentu ustalenia wyników wyborów, a potem zabawa od nowa
-
Gość: Mary, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/01/04 13:04:58
W czasie powstania styczniowego Żydzi ramię w ramię z Polakami ginęli w bitwach, narażali się zaopatrując oddziały powstańcze również w broń a inni Żydzi byli donosicielami, zdrajcami... W każdej epoce wiele faktów świadczy o człowieczeństwie różnych nacji, niestety również o przypadkach, że "człowiek człowiekowi wilkiem", zatem zgadzam się z opiniami, żeby nie uogólniać.