Blog > Komentarze do wpisu
Morderca z Babska

Spisy żaków Akademii Krakowskiej wymieniają pod rokiem 1420 niejakiego Gotarda z Babska. Wiadomo, że był synem Stanisława, urodził się zapewne kilka lat przed bitwą grunwaldzką. To bardzo ciekawa postać, która wpisała się w jedno z najważniejszych wydarzeń polityki wewnętrznej piętnastowiecznej Polski - wcielenie ziemi rawskiej i gostynińskiej do Korony.

Gotard pieczętował się herbem Radwan.   

Po powrocie ze studiów w Krakowie na dwór mazowiecki, piastował stanowiska w kancelarii książęcej. W 1431 r. wspominany jest jako pisarz w kancelarii Aleksandry, wdowy po Siemowicie IV, a jednocześnie siostry króla Władysława Jagiełły. W rok później był już pisarzem u Siemowita V, a od 1436 r. pełnił funkcję kanclerza. Niedługo po śmierci księcia objął kasztelanię sochaczewską, którą władał w latach 1446-63.

Gdy w 1455 r. zmarł na gruźlicę następca i brat Siemowita V, Władysław I Płocki, władzę na zachodnim Mazowszu sprawował jako regent biskup płocki Paweł Giżycki wraz z księżną Anną, wdową po Władysławie. Działo się tak dlatego, że synowie księcia byli jeszcze zbyt młodzi, by samodzielnie rządzić księstwem.

W tym czasie nasz Gotard oprócz Babska był właścicielem wsi Rybno położonej kilka kilometrów na zachód od Sochaczewa. Z nieznanego powodu popadł w konflikt z młodymi książetami (a znany był z porywczości), którzy chcieli pozbawić go urzędu i odebrać Rybno. Według wersji podanej przez Jana Długosza, Gotard z Babska i Rybna podał truciznę kolejno: najpierw Siemowitowi VI, który zmarł w wieku 16 lat, w noc sylwestrową roku 1461, a potem czternastoletniemu Władysławowi II, zmarłemu zaledwie dwa miesiące później.

Istnieje też druga wersja przyczyn zgonu ostatnich piastowiczów na ziemi rawskiej i płockiej. Według niej przyczyną była gruźlica. Nie wiemy do dziś, jaka była prawda, ale z pewnością teoria spiskowa - jak zawsze - brzmi bardziej atrakcyjnie.

Zgony młodych książąt otworzyły królowi Polski Kazimierzowi Jagiellończykowi możliwość wcielenia Mazowsza rawskiego i gostynińskiego do Korony, co nastąpiło na sejmie walnym w Piotrkowie 15 listopada 1462 r.

 

Jeśli rzeczywiście Gotard z Babska maczał palce w śmierci książąt, to można uznać, że gdyby nie on, historia Polski potoczyłaby się całkiem inaczej.

 

środa, 21 lipca 2010, bialarawska

Polecane wpisy

  • Kij w mrowisko

    Co kilka lat amerykański pisarz o polsko-żydowskich korzeniach, Jan Tomasz Gross wystawia nasze polskie dobre samopoczucie na ciężką próbę. To właśnie on zburzy

  • Errata

    W bieżącym roku otrzymaliśmy pierwszą w historii książkę traktującą o dziejach naszego miasta. Autor, dr Grzegorz Łysoniewski, wybrał formę cytowania źródeł, do

  • Chodnów - zarys historii

    Zamieszkiwany przez około 300 osób Chodnów jest jedna z największych wsi w gminie Biała Rawska. Pod względem liczby mieszkańców ustępuje jedynie Babskowi, Woli