Blog > Komentarze do wpisu
Władysław Bończa Rutkowski - artysta z Dańkowa

Uważny czytelnik tego blogu zauważył zapewne zamieszczone wcześniej ilustracje ukazujące bialski kościół sprzed przebudowy, jeszcze z ogrodzeniem wykonanym z desek, czy wizerunek młyna w Podsędkowicach. Obrazy te wyszły spod pędzla Władysława Bończy Rutkowskiego - dziedzica Dańkowa w XIX w.

Rutkowski urodził się ok. 1840 r. W Dańkowie. Jego matką była Karolina z Węckich Rutkowska, której płyta epitafijna znajduje się w naszym kościele. O młodości malarza wiemy niewiele. W trakcie powstania styczniowego, obserwując spod swojego dworu - obok stojącej do dzisiaj figury św. Jana Nepomucena - potyczkę powstańców z Moskalami, został przypadkowo ranny od kuli karabinowej. Wiemy też, że malarstwo studiował za granicą.

Artysta należał do warszawskiej bohemy, a jako dobrze sytuowany ziemianin był szczególnie cenionym kompanem mniej zamożnych malarzy. Wśród jego warszawskich przyjaciół można wymienić takich malarzy (przyznajmy uczciwie - nie najwyższych lotów) jak Grubiński, Chodakowski, Daszkiewicz. Również dwór w Dańkowie często gościł przyjaciół Bończy: Mucharskiego, Perdzyńskiego, Troczewskiego czy wreszcie Jana Moniuszkę - syna kompozytora.

Artysta zmarł w 1905 r. w Warszawie. Jego nekrolog opisuje go następująco: "ś. p.: Władysław Bończa-Rutkowski artysta-malarz w chwilach wolnych od zajęć gospodarskich na zagonie ojczystym w Dańkowie, w gub. Płockiej. Swojskość stanowi znamienną cechę talentu, który nad wszystko ukochał wioskę i lud bratni".

Tematyką obrazów Rutkowskiego są głównie sceny rodzajowe z życia wiejskiego, o tyle dla nas interesujące, że stanowią dokumentację charakteru, krajobrazu, ale też architektury naszych okolic. Artysta nie stronił także od malarstwa sakralnego. Obrazy św. Rocha i Przemienienia Pańskiego znajdujące się w bocznych ołtarzach bialskiego kościoła wyszły właśnie spod pędzla Władysława Bończy Rutkowskiego.

Jego prace znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie, jak również w muzeach w Krakowie i Włocławku. Obraz przedstawiający rodzinny dwór w Dańkowie zdobi gabinet Kancelarii Rady Ministrów. Malowidła naścienne wykonane przez Rutkowskiego zachowały sie w pałacu w Staroźrebach koło Płocka, jednak pałac jest zamknięty i nie można "legalnie" ich zobaczyć.

Rutkowski z pewnością nie był artystą miary Kossaka albo Matejki, jednak jego obrazy na aukcjach sztuki osiągają ceny od kilkunastu do kilkudziesięciu tys. zł. Czasem jego obrazy pojawiają się na Allegro i wtedy naprawdę można nabyć je okazyjnie.

Jeśli ktoś ma parę wolnych stówek, kocha naszą okolicę i podobają mu się sielskie obrazy, właśnie ma okazję spełnić patriotyczny obowiązek - na Allegro wystawiony jest obraz tego artysty przedstawiający wiatrak - może ten z Dańkowa.

Aukcja (numer 685761364) kończy się w czwartek o 20.20 - więc jeszcze zdążysz zalicytować - z pewnością warto.

środa, 15 lipca 2009, bialarawska

Polecane wpisy

  • Kij w mrowisko

    Co kilka lat amerykański pisarz o polsko-żydowskich korzeniach, Jan Tomasz Gross wystawia nasze polskie dobre samopoczucie na ciężką próbę. To właśnie on zburzy

  • Errata

    W bieżącym roku otrzymaliśmy pierwszą w historii książkę traktującą o dziejach naszego miasta. Autor, dr Grzegorz Łysoniewski, wybrał formę cytowania źródeł, do

  • Chodnów - zarys historii

    Zamieszkiwany przez około 300 osób Chodnów jest jedna z największych wsi w gminie Biała Rawska. Pod względem liczby mieszkańców ustępuje jedynie Babskowi, Woli

Komentarze
Gość: jus, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/07/16 13:08:31
wystarczy wpisać w wyszukiwarkę RUTKOWSKI-BOŃCZA Władysław i pokażą się domy aukcyjne gdzie są prace tego artysty, kto wie może część z nich przedstawia naszą okolicę??
-
Gość: jus, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/07/16 13:30:11
nepomuk.w.waw.net.pl/JN-Warszawa-MN-Boncza-Rutkowski.jpg a czy to nie jest przypadkiem dwór w Dańkowie? Pytam tych bardziej zorientowanych w historii.
-
Gość: Kataryna Bialska, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/07/16 16:48:35
Istotnie - to właśnie jest dwór w Dańkowie. Miała to być niespodzianka przy okazji historii tej miejscowości, ale "jus" jest prawdziwa spryciara - hahaha
-
Gość: jus, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/07/16 19:05:56
Głupio wyszło.
-
Gość: Monika, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/08/06 18:18:13
a o ktory Dańków chodzi? Koło Rzeczkowa czy w gminie Błędów? Z opoowieści mojej babci wynika ze dwór w Dańkowie koło Rzeczkowa był drewniany - o ile babcia dobrze pamieta:)
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/08/12 20:09:55
Dwór w Dańkowie koło Błędowa wygląda całkiem inaczej i wciąż stoi: www.dwory-polskie.pl/x.php/1,2/Apel.html
-
Gość: Monika, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/08/17 12:06:02
Ok sorry rozmawiałam z tatą i on mówi ze rzeczywiscie dwor byl morowany no ale nie wazne kazdy mowi inaczej - mało wiarygodne źródło:). Co do twórczości tego artysty odnosze wrażenie, że jego prace nie są w 100% odwzorowaniem rzeczywistosci. Obraz przedstawiający kościół w Białej pochodzi z 1902 r (bynajmnej takie informacje znalazłam tu www.artinfo.pl/?pid=catalogs&sp=auction&id=725&id2=85850&lng=1) natomiast obecne murowane ogrodzenie z 3 bramami powstało w 1876 roku. Jezeli to rzeczywiscie kosciół w Białej to może obraz przedstawia tylko wspomnie z przed przebudowy. Nie jest praca wykonana 'z naruty' dokładnie pokazującą wygląd światynie wraz z otoczeniem. W każdym razie to tylko moje zdanie... jestem ciekawa Waszego:)
-
Gość: Kataryna, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/08/17 19:45:34
Oczywiście Monika ma rację - obrazy Rutkowskiego to tylko obrazy, a nie fotografie, jednak z pewnymi zastrzeżeniami można je uznać za rodzaj dokumentu. Odnośnie wizerunku kościoła, zgadzam się, że był malowany z pamięci (lub szkiców) i w 1902 r. kościół i otoczenie wyglądały bardzo podobnie do obecnego stanu. Gdy natrafiłem na ten obraz, bardzo krytycznie przeanalizowałem to co przedstawia i odniosłem to do przekazów historycznych dotyczących historii budynku.
Wiadomo, że kościół był przebudowany po pożarze z połowy XIX w. Obniżono dach i wykonano elewację frontową. I faktycznie dach na obrazie jest wysoki, a elewacja jest inna niż obecnie, chociaż okienko na jest w tym samym miejscu co na późniejszych fotografiach, a elewacja bardzo silnie nawiązuje do tej obecnej. Również kształt drewnianej dzwonnicy jest taki sam jak na fotografii z 1908 r. Elementem, który pozwala z bardzo dużym prawdopodobieństwam zidentyfikować kościół są drzewa. Dysponuję bardzo szczegółowym opisem starych lip rosnących przy kościele, a wykonanym w okresie międzywojennym (teraz większości tych drzew już nie ma). Opis zgadza się z umiejscowieniem drzew na obrazie.
Poza tym nie ma na Mazowszu kościoła, który byłby bardziej niż bialski podobny do tego na obrazie.
Moim zdaniem, finalny obraz został wykonany na podstawie jakiegoś młodzieńczego szkicu lub obrazu artysty.
Tak na marginesie, wydaje mi się, ze murowane ogrodzenie zostało wykonane później niż pisze Monika, a mianowicie za probostwa ks. Godlewskiego, czyli po 1880 r.
-
Gość: Monika, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/08/18 19:04:58
Nie dodałam że na wiekszości prac Rutkowskiego jakie udalo mi sie znaleść w necie znajdują się scięte pnie drzew, albo więc w tym czasie ludzie czesto scinali drzewa albo artysta troche sobie 'dopowiada' zeby np wypełnić kompozyjie obrazu.
Co do daty powstania ogrodzania wziełam ją z książki Zabytki Architektury i Budowsnictwa w Polsce województwo skierniewickie wydane przez Ośrodek Dokumenatacji Zabyków w 1996 r w Warszawie. Nie twierdze, że jest prawdziwa natomiast prawidłowo przepisana:)
-
2009/12/09 14:59:20
Może ktoś z Was wie gdzie spoczywa Bończa, chciałbym odwiedzić jego grób.
Serdecznie dziękuję za informację
-
Gość: Piotr, *.cdma.centertel.pl
2011/03/25 09:22:17
Witam,majątek w Dańkowie należał do mojej rodziny,znalazłem ostatnio nawet zdjęcia mojego dziadka w bryczce i na koniu ,zdjęcia zrobione przy dworku i na terenie majątku.Właśnie planuje wolny termin żeby odwiedzić Dańków.
-
Gość: Piotr, *.cdma.centertel.pl
2011/03/25 09:38:14
Witam,majątek w Dańkowie należał do mojej rodziny,znalazłem ostatnio nawet zdjęcia mojego dziadka w bryczce i na koniu,zdjęcia zrobione były przy dworku i na terenie majątku.
-
Gość: ZS, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/03/26 19:58:20
Panie Piotrze,
Będę wdzięczny za kontakt. Mój mail: zszczesniak@onet.pl
Mam trochę materiałów na temat Pańskiej rodziny, jest też ktoś, kto próbuje opisać życie i twórczość Bończy-Rutkowskiego.
Swego czasu zorgnizowaliśmy wystawę jego obrazów: bsh.dbv.pl
Może uda się wspólnie wzbogacić nasza wiedze.
Pozdrawiam
Zbigniew Szcześniak